The Mariucci Award winner for Class AA is Wade Chiodo of Bemidji. It is the first Mariucci Award for Chiodo, who has taken the Lumberjacks to the state tournament for the first time since 1986.
The Class A head coach of the year is Spring Lake Park’s Tom Benson, also a first-time recipient of the award. In his 22nd year with the Panthers, he has brought Spring Lake Park to its first state boys hockey tournament.
Assistant coach of the year awards went to Jon Foucault of St. Michael-Albertville in Class AA and Bill McClellan of Minnehaha Academy in Class A.
This year’s academic state champions are Litchfield/Dassel-Cokato and Delano, both of which posted team culative grade point averages of 3.73, in Class A and Moorhead, with a team GPA of 3.81, in Class AA.
Section 1AA | Section 1A |
Head Coach—Trent Eigner, Lakeville North^ | Head Coach—Chris Lonke, New Prague^ |
Assistant Coach—Jake Taylor, Lakeville North | Assistant Coach—Chad Bray, Red Wing |
Section 2AA | Section 2A |
Head Coach—Curt Giles, Edina | Head Coach—Gerrit van Bergen, Delano/Rockford |
Assistant Coach—Craig Shepherd, Burnsville | Assistant Coach—Pete Larson, Breck |
Section 3AA | Section 3A |
Head Coach—Drey Bradley, Eastview | Head Coach—Derrick Brown, Luverne^ |
Assistant Coach—Sam Bauler, Eastview | Assistant Coach—Alex North, Worthington |
Section 4AA | Section 4A |
Head Coach—Rick Thomas, Mounds View | Head Coach—Jeff Poeschl, Mahtomedi |
Assistant Coach—Ed Aguirre, Mounds View | Assistant Coach—Bill McClellan, Minnehaha Academy |
Section 5AA | Section 5A |
Head Coach—Todd Manthey, Anoka | Head Coach—Tom Benson, Spring Lake Park |
Assistant Coach—Ted Cheesebrough, Centennial | Assistant Coach—Dave Turbitt, Spring Lake Park |
Section 6AA | Section 6A |
Head Coach—Lee Smith, Eden Prairie^ | Head Coach—Pete Matanich, St. Cloud Apollo |
Assistant Coach—Steve Aronson, Minnetonka | Assistant Coach—Mike Alt, Fergus Falls |
Section 7AA | Section 7A |
Head Coach—Mike Randolph, Duluth East | Head Coach—Bruce Plante, Hermantown |
Assistant Coach—Jon Foucault, St. Michael-Albertville | Assistant Coach—Daryl Illikainen, Hermantown |
Section 8AA | Section 8A |
Head Coach—Wade Chiodo, Bemidji | Head Coach—Jay Hardwick, Warroad |
Assistant Coach—Dave Stengrim, Brainerd | Assistant Coach—Dennis Fermoyle, Warroad |
Class AA John Mariucci Award-State Coach of the Year | Class A John Mariucci Award-State Coach of the Year |
Head Coach—Wade Chiodo, Bemidji | Head Coach—Tom Benson, Spring Lake Park |
Assistant Coach—Jon Foucault, St. Michael-Albertville | Assistant Coach—Bill McClellan, Minnehaha Academy |
^-Repeat winner from 2014
Section 1AA | Section 1A |
Owatonna, 3.43 GPA (Josh Storm) | LeSuer-Henderson/St. Peter/Tri-City United/Cleveland, 3.63 GPA (Shea Roerhrkasse/Dave Swanberg)^ |
Section 2AA | Section 2A |
Prior Lake, 3.39 GPA (Joe Pankratz) | Delano, 3.73 GPA (Gerrit van Bergen) |
Section 3AA | Section 3A |
Eastview, 3.73 GPA (Drey Bradley) | Litchfield/Dassel-Cokato, 3.73 (Chris Olson) |
Section 4AA | Section 4A |
Stillwater, 3.38 (Matt Doman) | Totino-Grace, 3.59 GPA (Mark Loahr)* |
Section 5AA | Section 5A |
Anoka, 3.35 GPA (Todd Manthey)^ | Pine City/Rush City, 3.51 GAP (Grant Nicoll) |
Section 6AA | Section 6A |
Benilde-St. Margaret’s, 3.55 GPA (Ken Pauly)^ | Alexandria, 3.63 GPA (Ian Resch) |
Section 7AA | Section 7A |
St. Francis, 3.68 GPA (Tyler Schaff) | Marshall School, 3.54 GPA (Brendan Flaherty)^ |
Section 8AA | Section 8A |
Moorhead, 3.81 GPA (Jon Ammerman) | Crookston, 3.44 GPA (Joel Gasper) |
Class AA State Academic Champion | Class A State Academic Champion |
Moorhead, 3.81 GPA (Jon Ammerman) | Delano, 3.73 GPA (Gerrit van Bergen) |
Litchfield/Dassel-Cokato, 3.73 (Chris Olson) |
^-Repeat winner from 2014
*-Repeat winner from 2013 and 2014